domy energooszczędne i pasywne

Projekty domów energooszczędnych

 

Projektowanie oszczędności domu – jaki projekt wybrać i na co zwracać uwagę, czym się kierować?

Gdzie kupić projekt domu energooszczędnego?

Jednym z najważniejszych etapów przy budowie domu jest wybór odpowiedniego dla nas projektu. Tak też jest z aspektem energooszczędności. Jeżeli podjęli Państwo już decyzję,że chcecie zbudować dom energooszczędny, to koniecznie należy wybrać projekt domu energooszczędnego, a nie projekt standardowy z myślą,że sprawę załatwi lepsze ocieplenie domu. Nie załatwi. Projektowanie budynku energooszczędnego to praca zespołu projektantów, już od etapu koncepcji budynku z myślą o podporządkowaniu architektury, konstrukcji, instalacji, doboru technologii i materiałów, aspektowi niskiego zapotrzebowania na energię.

Bardzo ważnym kryterium wyboru projektu energooszczędnego jest również doświadczenie projektanta, pracowni projektowej w opracowywaniu tego typu projektów. Koszty projektu stanowią marginalną wartość w kosztach budowy domu. Dobry, przemyślny projekty, renomowanej pracowni może zaoszczędzić sporo pieniędzy i zawodów podczas realizacji.

 

Dom energooszczędny projektProjekty domów energooszczędnychProjekty energooszczędne

  Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując projekt domu energooszczędnego?
 

Gdy już wybierzemy projekt budynku energooszczędnego, który spełnia nasze oczekiwania funkcjonalne i architektoniczne, koniecznie trzeba sprawdzić podstawowe parametry budynku,świadczące o jego energooszczędności, tj EA, EP, EK

EA – wskaźnik zapotrzebowania na ciepło odniesiony do powierzchni użytkowej budynku. Ten parametr w sposób najbardziej przystępny pokazuje jak energochłonny jest budynek. Im niższy tym lepiej. Za budynki energooszczędne uważa się takie, w których współczynnik EA wynosi nie więcej niż 70 kWh/(m2*rok). W domach budowanych wg. założeń spełniających wymagania norm budowlanych, wskaźnik ten wynosi średnio 120 -180 kWh/(m2*rok). A więc uogólniając i obrazowo rzecz ujmując, o domu energooszczędnym mówimy, kiedy do celów ogrzewania potrzebujemy nie więcej niż połowę energii ws do domów powszechnie budowanych.

 
 

EK – wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową budynku. Pokazuje, ile energii potrzebne jest do eksploatacji budynku. We wskaźniku tym bilansowane są straty energii uciekającej przez przegrody zewnętrzne, wentylację, sprawności urządzeń grzewczych, zużycie energii do przygotowania c.w.u. oraz bierne zyski: słoneczne, od przebywających w domu mieszkańców oraz energii wytwarzanej przez urządzenia domowe.

EP – wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną określa, ile energii pochodzącej z nieodnawialnych surowców energetycznych (węgla, gazu, ropy naftowej) trzeba zużyć na potrzeby tego budynku, tj na ogrzewanie, wentylację, klimatyzację i ciepłą wodę użytkową, z odpowiednią wartością referencyjną, odzwierciedlającą ilość dodatkowej energii nieodnawialnej potrzebnej do wydobycia i dostarczenia do budynku tych surowców energetycznych. Wartość referencyjna zależy od źródła energii jakiej używamy. Dla gazu ziemnego jest to 10-15%, dla biomasy 20%, dla energii elektrycznej pozyskanej z węgla 300%. Wskaźnik EP tylko w sposób pośredni pokazuje jak energooszczędny jest dom, w większym stopniu pokazuje w jakim stopniu zużywa zasoby energetyczne naszej planety. Należy pamiętać,że wskaźniki te oblicza się dla konkretnych stref klimatycznych, tak więc wyniki dla tego samego budynku postawionego w różnych lokalizacjach w Polsce, będą się od siebie różniły.

Jak architektura budynku sprzyja energooszczędności i projekt domu?

Architektura domu energooszczędnego cechuje zwarta bryła budynku, czyli niski współczynnik A/V, tj powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Idealnym rozwiązaniem byłby dom wkształcie kuli, ewentualnie sześcianu. Im bryła domu bardziej odbiega od tego modelu, tym większe straty ciepła przez przegrody nawet przy tej samy ociepleniu. Kolejna istotną cechą budynku energooszczędnego jest prostota polegająca na małej liczbie lukarn, wykuszy, narożników, gzymsów, attyk, krawędzi, tarasów nad pomieszczeniami. Jeżeli już one występują należy zwrócić uwagę na ich prawidłowe ocielenie oraz czy zastosowano nowoczesne systemy, likwidujące mostki cieplne, w konstrukcji budynku takie jak: koszyki izolacyjne, pustaki cokołowe.

Mniejsza powierzchnia dachu oraz jego prostota mają także istotne znaczenie dla strat ciepła. Pamiętajmy również,że dom z poddaszem użytkowym lub piętrowy ma korzystniejszy współczynnik A/V niż dom parterowy. Kolejna istotny aspekt to układ pomieszczeń w budynku. Należy dążyć to tego, aby pomieszczenia, w których panuje najwyższa temperatura (łazienka, pralnia, WC) były oddzielone od pomieszczeń najchłodniejszych (garaż, składzik, spiżarnia) pomieszczeniami o temperaturze średniej, takimi jak korytarz, sypialnie. Różnica temperatur pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami nie powinna być większa niż 8 stopni, dzięki czemu nie trzeba będzie dodatkowo docieplać ścian wewnętrznych. Przystępując do umiejscowienia domu na działce oraz planowania otoczenia należy dokładnie rozważyć bierne wykorzystanie energii słonecznej poprzez odpowiednią lokalizację budynku w stosunku do stron świata, analizę odległości od innych zabudowań, wykorzystanie roślinności do osłony przed wiatrem i ochrony przed przegrzewaniem w lecie. Pomieszczenia chłodne orientujemy w kierunku północnym,a ciepłe od strony południowej lub południowo zachodniej. Warto pamiętać,że architektura budynku jest jednym z najtańszych sposobów na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Technologia budynku.

Czy dom bardziej energooszczędny tym większego znaczenia nabiera wykorzystanie biernych zysków ciepła. W domu pasywnym, o wskaźniku EA poniżej 15 kWh/(m2*rok), bierne zyski ciepła pokrywają do 40% zapotrzebowania na ogrzewania budynku. Dom energooszczędny można zaprojektować i zbudować w każdej technologii,. jednak najbardziej efektywne wykorzystanie biernych zysków ciepła ma miejsce w tradycyjnej, murowanej technologi ścian budynku. Energia słoneczna jest akumulowana w masywnej konstrukcji budynku w ciągu dnia, a oddawana w nocy. W dodatku takie budynki nie nagrzewają się intensywnie w ciągu lata.

Budownictwo niskoenergetyczne - Domy Energooszczędne

ul. Nowa 23 budynek C pok. 102, 05-500 Piaseczno, tel. (22) 754-72-56,
OfertaCo nas wyróżniaDlaczego wartoDom energooszczędnyDom niskoenergetyczny
Dom pasywnyOpis technologiiWycena projektówPrawoKontakt
Copyright © 2008-2016 Arkada Domy Energooszczędne. All rights reserved.