domy energooszczędne i pasywne

Jak najlepiej ocieplić dach?

 

Dachowi domu energooszczędnego stawia się najwyższe wymagania co do izolacyjności termicznej: współczynnik U < 0,20 [W/(m2.K)]. Z drugiej strony dąży się do ograniczenia do minimum grubości połaci, by nie zmniejszała zanadto przestrzeni użytkowej pod skosami

Warstwę termoizolacyjną wykonuje się głównie z elastycznych materiałów o strukturze włóknistej, takich jak wełna mineralna lub szklana, które mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,032–0,045 [W/(m • K)], a ponadto dobrze tłumią wszelkie hałasy zewnętrzne i są niepalne.

Izolacje z wełny mineralnej i szklanej muszą być chronione przez dwie powłoki:

  • wiatroizolację – od strony zewnętrznej
  • paroizolację – od wewnątrz
 

Dom energooszczędny projektProjekty domów energooszczędnychProjekty energooszczędne

  Łączna grubość warstw termoizolacji w połaci dachowej domu energooszczędnego powinna wynosić co najmniej 30 cm.
 

Termoizolacje muszą być układane co najmniej w dwóch etapach. Najpierw pomiędzy krokwiami mocuje się maty (są tańsze) lub płyty z wełny mineralnej (sztywniejsze, ale droższe) (rys.). Jeżeli jako warstwę wstępnego krycia stosuje się folię wysoko paroprzepuszczalną, wówczas izolacja może przylegać do niej. Jeśli stosujemy folię o niskiej paroprzepuszczalności lub sztywne poszycie (papę na pełnym deskowaniu), trzeba pozostawić 3-4 cm szczelinę wentylacyjną.

Do krokwi przybija się ruszt drewniany i pomiędzy listwami układa się izolację z płyt lub mat z wełny mineralnej. Grubość tej warstwy nie może być mniejsza od 8 cm, bo dopiero taka redukuje do pomijalnych wartości wpływ liniowych mostków termicznych w miejscu przebiegu krokwi.

Punktowe mostki termiczne na stykach listew i krokwi (rys.) mimo, ze pojedyncze znaczą niewiele, łącznie mogą być powodem poważnych strat, gdyż w przeciętnym domu może ich być nawet.....Ich liczbę można wyeliminować przez przybicie drugiego rusztu (równolegle do krokwi, ale z przesunięciem o połowę odstępu pomiędzy nimi) i ułożenie kolejnej 8-centymetrowej warstwy ocieplenia. Zamiast rusztu drewnianego można zastosować elementy metalowe, na przykład systemowe profile do sufitów podwieszanych.

 
 

Ocieplenia ścianki kolankowej w domu zbudowanym w technologii dwuwarstwowej

Ocieplenia ścianki kolankowej w domu

Jak powinno się ocieplić styk ścian zewnętrznych z dachem?

Ściany zewnętrzne i dach to konstrukcje zbudowane z różnych materiałów i pełniące odmienne funkcje. Ściany są sztywne, a więźby stosunkowo wiotkie i podatne na odkształcenia. Zapewnienie ciągłości izolacji termicznej w styku tak różnych elementów jest niełatwym zadaniem, które choć oczywiste – nie zawsze jest w domach jednorodzinnych należycie wypełniane.

Sposób połączenia stropodachu wykonanego z dźwigarów kratowych ze ścianą zewnętrzną jednowarstwową.

Sposób połączenia stropodachu wykonanego z dźwigarów kratowych ze ścianą zewnętrzną jednowarstwową.

Jednym z częstych utrudnień jest stosowanie różnych materiałów do ocieplania ścian (najczęściej styropian) i dachu (wełna mineralna), innym – układanie ich w różnym czasie i często przez inne ekipy wykonawcze. Na dodatek miejsce łączenia skutecznie zasłania murłata, redukując w ten sposób mostek termiczny (rys). Tymczasem skuteczne ocieplenie tego potencjalnego mostka liniowego jest jednym z ważnych warunków, jakie powinien spełniać dom energooszczędny.

Gdy na poddaszu nie ma ścianek kolankowych lub gdy mają one wysokość około 1 m i są traktowane jako przedłużenia ścian zewnętrznych, styropian ocieplający ściany zewnętrzne powinien stykać się z warstwą wełny mineralnej stanowiącej termoizolację połaci dachowej.

Uwaga! Jeśli ścianki kolankowe są niskie, zbudowane na przykład z dwóch warstw pustaków lub bloczków, projektanci stosują niekiedy dodatkowe, wewnętrzne ścianki drewniane i ocieplają tylko te ścianki oraz fragment stropu (rys). To błąd, ponieważ właściwa ścianka kolankowa pozostaje przez to mostkiem termicznym. Właściwym rozwiązaniem jest ułożenie wełny mineralnej w połaci dachowej i połączenie jej z termoizolacją ścian w taki sposób aby nie przerywać ciągłości izolacji.

Budownictwo niskoenergetyczne - Domy Energooszczędne

ul. Nowa 23 budynek C pok. 102, 05-500 Piaseczno, tel. (22) 754-72-56,
OfertaCo nas wyróżniaDlaczego wartoDom energooszczędnyDom niskoenergetyczny
Dom pasywnyOpis technologiiWycena projektówPrawoKontakt
Copyright © 2008-2016 Arkada Domy Energooszczędne. All rights reserved.