domy energooszczędne i pasywne

W jaki sposób ocieplić płytę fundamentową?

 

Budynki energooszczędne dość często posadawia się nie na ławach, lecz na płycie fundamentowej. Rozwiązanie to jest racjonalne zwłaszcza wtedy, gdy planowane jest ogrzewanie podłogowe, a budynek ma stanąć na gruncie o niewielkiej nośności i wysokim poziomie wód gruntowych. Zamiast ław projektuje się wtedy odpowiedniej grubości (zwykle 12–20 cm) płytę z betonu zbrojonego, która jest jednocześnie elementem konstrukcyjnym i grzewczym. Płytę układa się na płytach izolacji termicznej z polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu grubości 15–20 cm. Termoizolacja powinna składać się z dwóch wzajemnie prostopadłych warstw (o przesuniętych spoinach.

Fundament płytowy jest doskonałym akumulatorem ciepła, pod warunkiem właściwego ocieplenia jego brzegów – w przeciwnym razie straty energii spowodowane mostkami termicznymi na obwodzie fundamentu uczyniłyby całe przedsięwzięcie nieopłacalnym.

 

Dom energooszczędny projektProjekty domów energooszczędnychProjekty energooszczędne

 

Brzegi płyty mogą być ocieplone specjalnymi kształtkami styropianowymi, stosowanymi np. w systemie Legalett, które stanowią tzw. szalunek tracony, czyli deskowanie płyty w czasie jej betonowania. Można również zastosować tradycyjne deskowanie, a po związaniu betonu okleić brzegi fundamentu płytami polistyrenu z frezowanymi krawędziami na zakładkę lub pióro i wpust i szorstką powierzchnią. Dzięki temu na połączeniach płyt nie powstaną mostki termiczne.

 

Grubość tych płyt nie powinna być mniejsza niż płyt polistyrenowych ułożonych pod płytą żelbetową, a jeszcze lepiej zastosować płyty 1–2cm grubsze.

Na zewnętrznych narożach płyt, które mogą być potencjalnymi mostkami termicznymi, zaleca się ułożenie dodatkowej izolacji z płyt polistyrenu sięgających z każdej strony naroża 1 m poza obrys fundamentu. Dla zwiększenia skuteczności tej izolacji, wskazane jest nachylenie płyt pod kątem około 30 stopni.

 
 

Budownictwo niskoenergetyczne - Domy Energooszczędne

ul. Nowa 23 budynek C pok. 102, 05-500 Piaseczno, tel. (22) 754-72-56,
OfertaCo nas wyróżniaDlaczego wartoDom energooszczędnyDom niskoenergetyczny
Dom pasywnyOpis technologiiWycena projektówPrawoKontakt
Copyright © 2008-2016 Arkada Domy Energooszczędne. All rights reserved.