domy energooszczędne i pasywne

Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny

 

Finanse – czyli jak rozsądnie inwestować, budując dom energooszczędny. Dostępne kredyty, nowoczesne technologie – ich ceny i czas zwrotu nakładów

Nowoczesne, energooszczędne technologie do budowy domu.

Budowa domu jest jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu i jedną z najbardziej kosztowych. Wraz z rosnącymi kosztami energii oraz prognozami co do ich kolejnych wzrostów, przybywa inwestorów skłonnych zainwestować większe środki finansowe na etapie budowy domu, aby w przyszłości ponosić niższe koszty eksploatacji. W prasie branżowej znajdziemy szereg materiałów, technologi i produktów mianujących się tytułem energooszczędne. Bardzo trudno jest jednak dotrzeć do informacji co ile kosztuje i jakie przyniesie oszczędności. Bardzo ogólnie można stwierdzić, że domy energooszczędne są droższe od 10 do 25%, a domy pasywne o 35-40%. Najważniejszym kryterium przy decyzji w co rozsądnie zainwestować jest czas zwrotu poniesionego wydatku. Wynosi on przeważnie ok 7 do do 25 lat, choć są i takie rozwiązania, których okres zwrotu wynosi 250 lat.

 

Dom energooszczędny projektProjekty domów energooszczędnychProjekty energooszczędne

  Co zyskujemy inwestując w nowoczesne, energooszczędne technologie do budowy domu energooszczędnego?
 

Przede wszystkim niż sze koszty utrzymania, a tym samym większe bezpieczeństwo w przyszłości, gdyż koszty energii, przy kurczących się światowych zasobach surowców kopalnych, a lawinowo rosnącej konsumpcji, będą tylko rosły. Ponadto większy komfort użytkowania oraz funkcjonalność , a w przypadku gdy dom chcielibyśmy sprzedać jego wyższą wartość rynkową. Jeżeli przeanalizujemy energochłonność budynków stawianych w Polsce przez rokiem 1985 i obecnie stwierdzimy, że zużywają dwukrotnie mniej energii, a i tak do standardów energetycznych domów budowanych w starych krajach UE brakuje nam drugie tyle. Nie pozostawia to wątpliwości co do przyszłości budownictwa energooszczędnego. Aby nasz dom za 5 lat nie okazał się skansenem energetycznym warto dziś zainwestować w nowoczesne technologie poprawiające parametry energooszczędne budynku.

 
 

Jak energooszczędne domy warto budować?

dlaczego warto budować domy energooszczędne

Domy, których wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA wynosi nie więcej niż 70 kWh/(m2*rok),a jeszcze lepiej gdy możemy sobie pozwolić na domy o wskaźniku EA rzędu 40-50 kWh/(m2*rok).

W jakie technologie warto zainwestować do budowy domu energooszczędnego?

W zależności od czasu zwrotu proponuję 2 pakiety rozwiązań energooszczędnych podstawowy: z krótszym okresem zwrotu tj 5-10 lat i bez którego nie można wybudować domu energooszczędnego oraz rozszerzonego z dłuższym okresem zwrotu, tj 10 - 25 lat. Należy jednak pamiętać , że czas zwrotu zależy od wielu czynników i musi być oszacowany dla każdego przypadku indywidualnie.

Pakiet podstawowy zawiera:

  • pogrubienie wszystkich izolacji cieplnych budynku o 50%, nie tylko ścian zewnętrznych nadziemia, ale również ścian fundamentowych, podłogi na gruncie, połaci dachowych, tak aby współczynnik przenikania ciepła U był mniejszy niż 0,20 W/m2K.
  • zamontowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła o wysokiej sprawności wymiennika centrali, np. wymiennika przeciwprądowego, którego sprawność wynosi powyżej 95%
  • zamontowanie kotła kondensacyjnego, gazowego lub olejowego, szczególnie gdy w domu zainstalujemy niskotemperaturowe systemy grzewcze. Sprawność takich kotłów wynosi ok 109%,podczas gdy kotłów atmosferycznych tylko 80-90%
  • likwidację wszystkich mostków cieplnych w ścianach fundamentowych, płytach balkonowych,tarasach i schodach zewnętrznych, attykach, okapach, słupach zewnętrznych. Może niewiele kosztować, trzeba jedynie wybrać dobry projekt i rzetelnego wykonawcę, najlepiej takiego który posiada doświadczenie w realizacji budynków energooszczędnych.
  • zamontowanie kominka z płaszczem wodnym (oczywiście dla osób, które zaangażują się w jego codzienna obsługę). Musimy jednak pamiętać, że jeżeli będziemy go używać przy okazji świąt i małżeńskich rocznic inwestycja nigdy się nie zwróci.

Pakiet rozszerzony zawiera:

  • zamontowanie kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W ciągu całego roku kolektory pokrywają 60-80% zapotrzebowania na energię do ciepłej wody użytkowej. Ich opłacalność zdecydowanie wzrasta, gdy będziemy je wykorzystywać do podgrzania wody w basenie w okresie letnim. Nie opłaca się jednak wykorzystywać kolektorów słonecznych do ogrzewania budynków.
  • zamontowanie Gruntowego Wymiennika Ciepła do systemu rekuperacji, który znakomicie się sprawdza podczas zimy oraz w okresie letnim do schłodzenia powietrza. Bardzo dobrym pomysłem jest jego zamontowanie, gdy dom będzie znajdował się na obszarze, w którym występuje znaczne natężenie hałasu (intensywny ruch uliczny, kanały powietrzne w pobliżu lotnisk) i otworzenie okien w okresie letnim nie pozwoli mieszkańcom na spokojne noce.
  • zamontowanie stolarki okiennej z pakietem złożonym z 3 tafii szkła. Zwłaszcza gdy mamy duże przeszklenia, warto wybrać stolarkę okienną, w której pakiety szybowe charakteryzują się współczynnikiem U od 0,5 do 0,8 W(m2K) oraz profile okienne poniżej 1,3 W/m2K
  • zamontowanie tanich źródeł ciepła: pomp ciepła, kotłów na biomasę. Bardzo ważnym czynnikiem jest dostępność do gazu ziemnego w pobliżu działki budowlanej, który z wyłączeniem pompy ciepła stanowi jedno z najtańszych źródeł energii, oczywiście przy rozważaniu bezobsługowych systemów grzewczych budynku. Wszędzie tam gdzie medium to jest niedostępne obecnie lub w niedalekiej przyszłości, zdecydowanie warto rozważać montaż pompy ciepła,zawłaszcza gdy zamierzamy w naszym domu wykonać system grzewczy niskotemperaturowy, tj ogrzewanie podłogowe lub ścienne, dla którego współczynnik sprawności pompy ciepła jest najwyższy.
  • zastosowanie energooszczędnego sprzętu AGD, źródeł światła oraz zamontowanie automatyki pozwalającej na optymalizację pracy urządzeń elektrycznych.

Jak uzyskać dofinansowanie do nowoczesnych technologii budowy domu energooszczędnego?

Z Banku Ochrony Środowiska.

Pomimo faktu, że polski inwestor ma zdecydowanie mniejsze, od inwestorów z krajów zachodnich, możliwości pozyskania dopłat do ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań , zarówno instytucje państwowe jak i samorządowe udzielają takiego wsparcia, w ramach dofinansowania na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dopłaty takie można uzyskać z Banku Ochrony Środowiska w postaci preferencyjnego kredytu, którego oprocentowanie w zależności od regionu wynosi od 1% , udzielanego na okres 5 lat, w wysokości do 100% kosztów inwestycji, z możliwością umorzenia połowy odsetek. Środki pozyskane z takiego kredytu można przeznaczyć na systemy wykorzystujące energię odnawialną, tj pompy ciepła, kotły na biomasę, kolektory słoneczne, kominki z płaszczem wodnym oraz proekologiczne rozwiązania takie jak: przydomowe oczyszczalnie ścieków, stolarkę okienną o wysokim współczynniku izolacyjności oraz dla budynków już istniejących na termomodernizację. Co ważne, ten preferencyjny kredyt skierowany jest również do osób fizycznych, tak więc inwestorzy budujący domy mogą się o niego ubiegać, ale uwaga tylko w tych punktach sprzedaży, które podpisały umowę z BOS. Środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oferta kredytowa jest zróżnicowana w zależności od województwa, w którym realizowana jest budowa . Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.bosbank.pl.

Z Powiatowych i Gminnych Programów Ochrony Środowiska.

Inwestorzy budujący dom mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach realizowanych przez powiaty i gminy Programów Ochrony Środowiska lub Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Warunki dofinansowania określone zostają przez poszczególne fundusze.

Z planowanych dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od 2010 roku również dla klientów indywidualnych.

Dopłaty te będą dotyczyły ekologicznych systemów grzewczych wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii (OZE), typu pompy ciepła, kotły na biomasę , kominki z płaszczem wodnym i instalacje solarne. Pośrednikiem w przekazywaniu dopłat będą placówki banków, które zostaną w drodze przetargu wybrane przez NFOSiGW. Będzie to trzeci etap programu skierowany do małych firm i inwestorów indywidualnych, których wartość inwestycji nie przekracza 1 miliona złotych. Więcej informacji powinno być dostępne pod koniec roku 2009 na stronie www.nfosigw.gov.pl.

Zobacz PDF dlaczego warto zbudować dom energooszczędny i jak uzyskać dofinansowanie na jego budowę?

Budownictwo niskoenergetyczne - Domy Energooszczędne

ul. Nowa 23 budynek C pok. 102, 05-500 Piaseczno, tel. (22) 754-72-56,
OfertaCo nas wyróżniaDlaczego wartoDom energooszczędnyDom niskoenergetyczny
Dom pasywnyOpis technologiiWycena projektówPrawoKontakt
Copyright © 2008-2016 Arkada Domy Energooszczędne. All rights reserved.