domy energooszczędne i pasywne

Budowa domu energooszczędnego

 

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko moda.

W 2009 r. Polska wdrożyła postanowienia Dyrektywy 2002/91/WE z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Tak naprawdę jednak to przecież nie wymogi prawne stanowią o rosnącym zainteresowaniu budownictwem energooszczędnym. Powodów jest wiele. Z pewnością jednym z priorytetowych czynników popularności domów energooszczednych są finanse. Mniej strat energii to przecież zmniejszenie obciążenia budżetu domowego opłatami za energię cieplną i elektryczną. Osoby myślące perspektywicznie wiedzą, że użycie odpowiednich materiałów i technologii w budownictwie energooszczędnym to przedłużenie życia budynku. A dzięki podniesieniu standardu izolacyjności i ogrzewania poprawia się mikroklimat środowiska domowego a tym samym zdrowie domowników.

W uproszczeniu dom energooszczędny to taki, który zużywa 2-3 krotnie mniej energii do ogrzewania niż budynek typowy.
Zapotrzebowanie na ciepło w domach standardowych spełniających współczesne normy wyrażane tzw. współczynnikiem sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosi EA średnio 120 kWh/m²rok. Jeśli chodzi o domy energooszczędne to już: 15–70 kWh/m²rok. Na szczególna uwage zasługują domy pasywne. Dom pasywny to taki budynek, którego zapotrzebowanie energetyczne spada do poziomu 15 kWh energii na 1 m² powierzchni użytkowej na rok. W domu pasywnym zużycie energii można obniżyć nawet 90%.

 

Dom energooszczędny projektProjekty domów energooszczędnychProjekty energooszczędne

  Budowa domu energooszczędnego zaczyna sie już od wyboru działki oraz projektu.
 
Aby maksymalnie wykorzystać źródła energii z natury potrzebne jest m.in. odpowiednie usytuowanie budynku wobec stron świata, ukształtowanie bryły budynku w sposób eliminujacy mostki cieplne, zaplanowanie funkcji, zaprojektowanie przeszkleń a także ukształtowanie zieleni ogrodowej.
  Najpoważniejszym problemem w domu energooszczędnym są straty ciepła
 
spowodowane jego przenikaniem przez przegrody zewnętrzne (czyli ściany, okna, dach i podłogę), a także otwieraniem drzwi wejściowych czy istnieniem różnego rodzaju niepożądanych nieszczelności. Poza tym ciepło wydatkowane jest na podgrzewanie powietrza, które napływa do domu na skutek działania wentylacji. Chcąc zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło, trzeba zminimalizować jego straty. Są na to sprawdzone sposoby...

Budownictwo niskoenergetyczne - Domy Energooszczędne

ul. Nowa 23 budynek C pok. 102, 05-500 Piaseczno, tel. (22) 754-72-56,
OfertaCo nas wyróżniaDlaczego wartoDom energooszczędnyDom niskoenergetyczny
Dom pasywnyOpis technologiiWycena projektówPrawoKontakt
Copyright © 2008-2016 Arkada Domy Energooszczędne. All rights reserved.